Zadzwoń do nas

Dziś jest piątek 29 marca 2024 imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Wieś ta rozciąga się wzdłuż potoku o nazwie Przyłękówka /Wieśnik/ z północy na południe, gdzie kotlina w której większość zabudowań powstała na jej prawej stronie, zamyka się wzniesieniem Jastrzębicy (758 m n.p.m.).
W "Dziejopisie" Andrzeja Komonieckiego znajdujemy wzmiankę, która mówi o Przyłękowie

"…iż przy łąkach Świnnej wsi ta osada stanęła i zasadzona jest… "

Choć najwyżej położony Przyłęków jest najmniejszą wsią w gminie Świnna i liczy około 380 mieszkańców zamieszkałych w 115 domostwach. Na uwagę zasługuje fakt, że wśród nich wiele to obiekty o typowej dla tego rejonu, budowie drewnianej na tzw. zrąb. Większość z nich pochodzi z przełomu XIX/XX. Niestety ulegają one ciągłym modernizacjom, zatracając swój pierwotny wygląd. Pomimo niewielkich rozmiarów wieś znana jest w rejonie z dwóch powodów. Po pierwsze na jej terenie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych , powstałe w latach 1896-1902.
Po drugie zaś, od kilkunastu lat na południowej granicy Przyłękowa funkcjonuje Ośrodek Sportów Zimowych. Te dwa znaczące obiekty, chociaż każdy o innym przeznaczeniu, mają znaczny wpływ na rozwój ruchu turystycznego i aktywizują mieszkańców do przyjęcia potencjalnych turystów.

Historia powstania wspomnianego Sanktuarium związana jest prawdopodobnie z ukazaniem się Matki Bożej we śnie, Wojciechowi Stefko pasącemu bydło w dniu 2 lipca 1886 roku.Głównym przesłaniem tego wydarzenia było życzenie, aby w tym miejscu zbudowano kaplicę. Matka Boża obiecała uzdrowić córkę Wojciecha Stefki, Marysię, chorą na ślepotę. Uzdrowienie stało się faktem, a kościół z wielkim trudem wybudowano tam, gdzie miało miejsce cudowne i słynne objawienie. Znajdującą się w głównym ołtarzu figurę Maryi sprowadzono z Krakowa. Po wojnie w 1947 roku dobudowano zakrystię, a w 1949 roku ufundowano i poświęcono dzwony. Od 1953 roku opiekę nad Sanktuarium powierzono księżom salezjanom, a w 1964 roku modlił się w tym miejscu metropolita krakowski ks. kard. Karol Wojtyła. Od 1985 roku w Przyłękowie erygowano parafię. Główny ołtarz wykonany jest z drewna, przeniesiony został z parafii Łodygowice. Obraz wiszący na bocznej ścianie kościoła przedstawia scenę snu-widzenia Najświętszej Maryi Panny przez Wojciecha Stefko, został namalowany przez nieznanego autora. Obok kościoła jest źródełko czystej wody, którą pielgrzymi czerpią wierząc w jej moc uzdrawiającą. Tuż obok jest również skromna grota Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Warto też wiedzieć, że w kościelnej wieży znalazły sobie schronienie nietoperze. Miejsce, gdzie powstało sanktuarium miejscowi określają mianem „Na Górce”. Od kilku lat łatwiej tu dotrzeć, bo prowadzi do niego droga asfaltowa umożliwiająca dojazd w pobliże Sanktuarium. Opisany obiekt sakralny jest oryginalną i licznie odwiedzaną atrakcją turystyczną Przyłękowa. Drugi ze wspominanych atutów Przyłękowa to doskonale wyposażony Ośrodek Sportów Zimowych „Piast”, własność Nadwiślańskiej Agencji Turystycznej. Zimą ośrodek przyciąga, oprócz doskonałej bazy hotelowej z salą konferencyjną, sauną i kawiarnią, własnymi wyciągami: orczykowym o długości 800 metrów oraz talerzowym o długości 200 metrów i trzema trasami narciarskimi przebiegającymi na oświetlonym i ratrakowanym stoku Jastrzębicy. Latem goście ośrodka mają możliwość turystycznych wędrówek szlakami prowadzącymi w kierunku najwyższych znajdujących się w pobliżu gór ; Romanka (1366m n.p.m.), Rysianka (1324m n.p.m.).