Zadzwoń do nas

Dziś jest czwartek 25 kwietnia 2024 imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Liczba ludności Ogółem 8077  w tym: 

Sołectwa :

  • Pewel Mała                - 1485,
  • Pewel Ślemieńska      - 1597,
  • Przyłęków                -   372,
  • Rychwałdek             -   848,
  • Świnna                     - 1987,
  • Trzebinia                  -  1788.

Powierzchnia Gminy 39,4 km2

W odróżnieniu od wielu innych gmin powiatu Żywieckiego gmina Świnna położona jest nie tylko jak to się ogólnie przyjmuje na terenie Beskidu Żywieckiego, ale również w tzw. Paśmie Pewelskim czy też Pewelsko-Ślemieńskim na terenie którego ulokowała się częściowo Świnna, ale także Pewel Ślemieńska, Pewel Mała i Rychwałdek. Większość gminy rozciąga się na wschód od Żywca, z którym gmina posiada bardzo dobre połączenia komunikacyjne. Dzięki temu jest doskonałym miejscem na weekendowy wypoczynek zarówno latem jak i zimą.

Położenie gminy niedaleko przejścia granicznego na Słowację /15km-Korbielów Glinne/ i dogodna komunikacja (samochodowa, autobusowa i kolejowa) sprawiają, że jest ona miejscem atrakcyjnym również dla potencjalnych inwestorów. Sprzyja temu również dobrze rozwinięty system dróg gminnych.

Swoje południowe granice gmina, poprzez położenie wsi Przyłeków, opiera na najdalej na północ wysuniętej części Beskidu Żywieckiego tzw. gnieździe Kiczory. Góra ta jest najwyższym wzniesieniem znajdującym się na terenie naszej gminy./761mnpm./. Nieopodal znajduje jedno z czterech na Żywiecczyźnie Sanktuariów Maryjnych oraz Ośrodek Sportów Zimowych „Piast”. Trzy narciarskie trasy tego ośrodka prowadzą na szczyt Jastrzebicy.Średnia wysokość nad poziomem morza na której położone są wsie wchodzące w skład naszej gminy to około 450 metrów. Warto jednak pamiętać, że w takich wsiach jak Przyłęków, Pewel Ślemieńska czy Rychwałdek , budynki mieszkalne odnajdziemy na wysokościach znacznie przekraczających 500 mnpm.. Znajdziemy tu stare góralskie chaty doskonale wkomponowane w beskidzki krajobraz, który można podziwiać wędrując po sieci licznych dróg gminnych. Wiele z nich prowadzi w okoliczne lasy, pełne zwierzyny i owoców runa leśnego. Z prastarej puszczy karpackiej niewiele przetrwało do naszych czasów. Jest jednak na terenie naszej gminy takie miejsce, gdzie na stromo opadającym do rzeki Koszarawy stoku wzniesienia Gawroniec, możemy podziwiać najlepiej w Beskidzie Żywieckim zachowany las liściasty i mieszany, z buczyną karpacką, jodłą oraz stanowiskami olszynki karpackiej. Z tych względów na lewym orograficznie brzegu Koszarawy, w roku 1996 utworzono rezerwat przyrody o powierzchni 23,69ha, nadając mu nazwę „Gawroniec”. Lasy stanowią około 36% powierzchni całej gminy. Przyciągają obfitością runa leśnego, bogactwem flory i fauny. Obok pospolitych saren czy dzików można tu czasami stanąć oko w oko z niedźwiedziem, czy wilkiem .

Przez wszystkie nasze wsie płynie kilkanaście cieków wodnych, od małych górskich potoków do drugiej co do wielkości rzeki Beskidu Żywieckiego Koszarawy. Na tej rzece zlokalizowano kilka progów wodnych będących doskonałym miejscem do kąpieli. Czyste wody to efekt ekologicznej działalności władz gminy. Ponad 50% gospodarstw zostało podłączonych do kanalizacji, co w efekcie przyniosło korzystne zmiany w zasobach wodnych. Kolejne działania pro ekologiczne to wymiana pieców c-o w placówkach oświatowych , na bardziej przyjazne środowisku. Dbałość o środowisko naturalne przejawia się także w planie zagospodarowania przestrzennego, który przewiduje nie tylko infrastrukturę drobno przemysłową, ale również określa tereny rekreacyjno-sportowe i te przeznaczone pod budownictwo letniskowo-pensjonatowe.

Latem i zimą gmina Świnna zaprasza turystów spragnionych odpoczynku w ciszy i spokoju , w miejscach łatwo dostępnych pozwalających na rodzinny relaks. Tym łatwiej o ten relaks i rozrywkę że na terenie gminy organizuje się i prowadzi liczne przedsięwzięcia o charakterze sportow-rekreacyjnym, kulturalnym i turystyczno-ekologicznym. Na stałe do kalendarza imprez wpisały się między innymi ; Majowy Bieg Uliczny o Puchar Wójta Gminy Świnna, Pokonkursowa Wystawa Plastyczna „Mieszkam w Beskidach”, Młodzieżowy Rajd Górski „Krokusy”, Dożynki Gminne, Przegląd Rękodzieła i Twórczości Artystycznej Mieszkańców Gminy Świnna , Noworoczny Bal Dla Bezrobotnych czy Rock and Rollowa Noc bez wódy. Większość z tych imprez realizowana jest przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Świnnej, zaliczanym do grona najlepszych tego typu placówek w powiecie żywieckim . GOK stale współpracuje ze wszystkimi organizacjami społecznymi działającymi w każdej wsi tworzącej gminę Świnna te organizacje to prężnie działające Koła Gospodyń Wiejskich oraz Ochotnicze Straże Pożarne. Pod patronatem tych ostatnich działają strażackie orkiestry dęte z Rychwałdku i Pewli Ślemieńskiej. W tej ostatniej podobnie jak i w Trzebini i Świnnej działalność prowadzą również kluby sportowe.

Obok dobrze rozwijającej się działalności społecznej, rozwija się również działalność gospodarcza. Funkcjonują zakłady przetwórstwa mięsnego, drewna, ślusarskie i wiele drobnych zakładów rzemieślniczo-usługowych. Sieć handlowa to kilkanaście placówek oferujących różnorodny asortyment od artykułów spożywczych, tekstyli po materiały budowlane.